23.08.2011

10 důvodů proč zrovna koloběžka!

Takové malé desatero, proč se rozhodnout koupit si nebo alespoň minimálně vyzkoušet koloběžku jako takovou;) A co vím, tak ti co vyzkoušeli koloběžku, tak tomu propadnou a je to pak pro ně záliba na hooooooodně dlouho;) A někdy nejen záliba ale i jedno z jejich životních naplnění - a myslím že např. Miloš a Dana určitě ví o čem mluvím:))

1.
Koloběh je to aktivní pohyb a sport pro všechny - od 2 - 100 let
2.
Zvýšení a nebo minimálně udržení fyzické kondice a odbourání např. bolesti zad - mnozí z nás sedí za počítačem a toto je jeden z mála pohybů, při kterém se posiluje většina svalů v tělě a to nohy, záda, břicho a ruce - a vše pěkně najednou! Kdežto např. u kola to jsou většinou jenom nohy a záda. Více o samotném posilování a zátěži svalů, hovoří myslím dostatečně tento dokument - Calorie consumption ze serveru mezinárodní federace koloběhu http://www.iksaworld.com/.
3.
Dokáže se při pravidelné jízdě na koloběžce docela dobře hubnout - výdej energie je opět velmi zřetelný ve výše uvedeném dokumentu a z vlastní zkušenosti vím, že lze shodit pomocí koloběžky přes 10 kg v průběhu pouze několika měsíců...
4.
Je to relativně levná záležitost - rozhodně levnější než kdejaké kolo a občas i kolečkové brusle. Pořizovací cena základní koloběžky, když nepočítáme ty v supermarketech a pod... se pohybuje cca okolo 5.000,- Kč. Navíc je to skoro bezúdržbová záležitost a taky pokazit se toho nemá moc - žadné převody, žádná extra kolečka, žádné extrémní opotřebení... A další vybavení? Určitě není třeba - nějaké speciální cyklistické úbory, boty a já nevím co ještě rozhodně nejsou třeba - právě naopak;) Celé je to o pohodlí, o volnosti a o tom, co Vám vyhovuje - prostě cokoli a bez omezení:) A taky si nic neumažete od řetězu a ozubených koleček:)))
5.Výhoda možnosti jezdit po jakémkoli terénu - při nejhorším vezmete koloběžku do ruky nebo na záda a jdete - je totiž lehká - váží oproti normálnímu kolu pár kg. Dále pak brusle jsou např. pouze na cyklostezky a klasicky běhat se nedá zase moc po silnic.
6.Výborně se s koloběžkou jezdí z kopce - je dokonce rychlejší než kolo - v průměru dokáže jet rychleji o 10-20 km rychleji než kolo a z kopce rozhodně nemusíte šlapat - jako jsem teď nedávno viděl na cestě do Bílovic k Kopanin - pána na kole jsem předjel aniž bych musel šlápnout a on ještě z kopce šlapal aby mi stačil...a to jsem si na té kolobce jen tak stál - takže aerodynamika šla k šípku:)) Navíc, když jedete do kopce, jste o trochu rychlejší než většina lidí na kole...ti se snaží seč mohou a šlapou jako o závod, ale díky převodům se sotva hýbají z místa, kdežto vy musíte jet a namáhat se stejně jako jinde a tak prostě jedete - a světe div se - rychleji;)
7.
Pohodlnost cestování. Krátké cesty např. po městě nemá koloběžka konkurenci - chodník, silnice, travnatá plocha, budovy, obchoďáky...prostě cokoli a kdekoli:) A delší nebo daleké cestování? Opět dle osobní zkušenosti pohodlnější než kolo a uvezete skoro stejně - nebolí vás totiž minimálně ta část těla, na které neustále sedíte a také záda nedostávají tolik zabrat jako na kole. Navíc lze za kolobku připojit vozík a v tom případě, uvezete stejně jako na kole;) A nejen vozík, ale i sedátko pro případného prcka či mimčo co máte - a v tomto případě ho vezete před sebou a ne za sebou, takže vidíte co dělá!! A navíc si užívá stejný výhled jako vy a ne pouze Vaše záda, většinou polepená reklamou z cyklodresů:)))
8.
Koloběžku jako takovou uskladníte v daleko menším prostoru než kolo, přepravíte ji snadněji než kolo a pustí vás s ní také skoro všude - do auta, do vlaku, do autobusu, i občas do hospody vás pustí raději než s kolem.
9.Při cestování si užíváte naprostou volnost a jednoduchost pohybu - kdykoli potřebujete zastavíte, počkáte, přejdete překážku nebo si prostě odpočinete. Např. zastavit nebo překonat překážku je naprosto jednoduché, vždyt taky skoro stojíte na zemi;) A rozjet se? Prostě se jenom odrazíte...
10.A jako poslední - budíte pozornost všude, kde se ukážete;)
 
 
 
Ostatní