04.09.2011

Akce Jeseník II. - Červenohorské sedlo - Keprník - Šerák - Lipová

Dnešní zakončení víkendu bylo řekněme mírně šílené...možná ještě horší než to včera...ale posuďte sami:) Ráno se nevstávalo nijak moc brzo - takže sem se alespoň trochu vyspal po té sobotě. Po snídani jsme se s Pavlem dohodli, že vyrazíme na cestu po hřebenech a tak jsme začali plánovat. Původní plán byl nechat se vyvést na Ramzovou a Šerák lanovkou, ale po zjištění, že za jednu cestu nahoru chtějí 170,- Kč a za kolo ještě další 100,- Kč, jsme začali velmi rychle hledat jiný způsob jak se tam dostat. Plány byly nakonec v podstatě dva - dojet buď na Červenohorské sedlo nebo na Praděd a odtud vždy cíl Šerák a Lipová Lázně penzion. Rozhodnuto bylo naštěstí o první variantě, protože když jsme se pak z vrcholků koukali co bychom museli ještě překonat z Pradědu, tak nám nebylo nejlépe:))

Na Červenohorské sedlo jsme se dopravili autem a vyrazili jsme. Prvních pár set metrů jsme to vzali příkrou sjezdovkou rovnou nahoru po vyšlapané cestičce a když jsme dorazili nahoru, tam jsme to málem otočili zpátky:) Ale když uz jsme vylezli sem, jeli jsme dál. Bohužel nahoře nikde žádná cesta a tak jsme to vzali skr stromy a roští až na cestu po červené...kdybychom jeli rovnou po ní už ze Sedla, nemuseli jsme se tak trápit...Bohužel když to člověk nezná, tak občas i bloudí...ale na druhou stranu - aspoň je nějaká sranda:) Až na rozcestí k Červené hoře to bylo docela v pohodě - kamenitá cesta pro pěší super, pro kolo dobrý, pro kolobku mírný opruz - protože je to stále do kopce a jak to je na těch kamínkách a šutříkách, tak to nechce pořádně jet. Po příjezdu na rozcestí, kde nám byla zákázána cesta po červené pro kolo, jsme se vydali po zelené a žluté. Nechápu kdo to značil, ale i pro kolo to bylo sem tam problém. Jelo se v takovém korýtku cca 10-20cm hlubokém protkaném výmoly, kořeny a balvany. Dorazili jsme na rozcestí u Kameného okna a od tamtud jsme vyrazili po žluté, protože Točník byl mimo náš cíl. Cesta na další rozcestí byla sice směrem dolu, ale tak max.pro pěší nebo pro freeride kola. Jenže to bych nemohl být já, abych něco vzdával...takže šup dolu:) A pán, který si to šinul hezky pomalu pěšky směrem nahoru, se mírně podivoval, který cvok to tam jede na kole a na kolobce:)) Pod tímto sjezdem nás přivítalo rozcestí Sedlo pod Vřesovkou a dál nám nezbylo nic jiného, než se vydat po červené...stále zakázané pro cyklisty:) Musím říct, že tento kus cesty byl náročný, chvilkama člověk jel, chvilkama přeskakoval balvany, chvilkama jsem musel kolobku pouze vést a chvilkama i nést. A tak to šlo cca 5-6 km až na Keprník - nejvyšší aktuálně mnou dosaženou horu na kolobce - 1422 m.n.m.! Odtud byl naprosto dokonalý výhled do širokého okolí a jenom jsme si říkali, jak jsme to sem mohli vylést... Pak už to byl kousek na Šerák...ikdyž kousek...no...další 2,5 km napůl směrem dolu a pak znovu nahoru. Cesta stále stejného charakteru...balvany, šutry, výmoly, klády, kořeny. Ale nakonec - dorazili jsme do cíle a z původní plánované cca jedné hodinky, se nám ta cesta protáhla na zhruba 2,5 hod a čistého času 1 hod jízdy...a to už je co říct! A navíc, každý kdo nás potkal z turistů, se velmi podivoval co tam děláme na kolech a ještě víc na kolobce - takže opět byla kolobka středem pozornosti:))

A teď proč jsme vlastně vyrazili na Šerák? Z něj totiž prý vede dobrá cesta skrz les až do Lipové lázně a permanentně směrem dolu. Takže to měl být vlastně zlatý hřeb víkendu a perfektní ukončení testu nové kolobky Mibo Univers...A taky že byl!! Cesta ale byla rozhodně pouze pro pěší a označená na cyklomapě pouze pro MTB. Směr a sklon celé trasy je dost velký a musí se člověk pomocí serpentýn dostat až na rozcestí Pod Strmým. Jako můžete si vybrat cestu po asfaltce značenou jako cyklostezku, ale to je pak houby adrenalin a úžasná projížďka;) Pro MTB vřele doporučuji, pro šílence na kolobce taky! Pouze ale s pořádnou kolobkou - bez odpružené vidlice, pořádných brzd a zvednutého nášlapu, nemáte sebemenší šanci to nějak normálně sjet - v podstatě by jste to museli snést. Já to celé sjel bez úrazu, párkrát si pěkně skočil a adrenalin mi proudil v krvi skoro přes hodinu - a to myslím není vůbec špatné;) Jenom kolobka to poznala pořádným odřením spodních hran nášlapu...prostě dostala zabrat! Po absolvování těchto serpentýn, dojetí na rozcestí Pod Strmým, jsme dál razili cestu po žluté směrem na Javořík. Opět cesta docela náročná ale tentokráte trochu jinak - relativně široká cesta, jenom byla plná kamenů kořenů, listí, občas i bahna a tak to člověk nemohl pustit jak by si představoval - a maximálka na tomto úseku byla cca 24,6 km/hod - takže z určitého hlediska nic moc. Na druhou stranu...zkuste si to:) Z rozcestí na Javoříku už to bylo víceméně na pohodu - pár km svižně směrem dolu po štěrkové silnici, pak kus přes louky a byli jsme doma. Naštěstí se za celou dobu oboum nic nestalo, kolo a kolobka to vydržely a jediné co mělo pro tu chvíli dost, byly ruce, nohy, dlaně a prsty od věčného brždění a držení řidítek s neustálým drncáním po té cestě:))

A celková bilance dnešního "výletu"?? Ujetých pouze 17,74km, čistý čas jízdy 2hod, průměrná rychlost 8,8 km/hod a maximální rychlost nakonec 41,8 km/hod. A to nemluvil o únavě, odřeninách, zničených nohách a širokém úsměvu na rtech po zdolání takovéto jízdy...a co bude dál? Rozhodně to plánuju zopakovat!

 

Výškové profily cesty

 
5

MTB z Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák do Lipové

 

Krásná projížďka a procházka částečně s kolobkou na zádech zakončená perfektním MTB sjezdem.
MTB z Červenohorského sedla přes Keprník a Šerák do Lipové


 
 
|< < 1|2... > >|
 
 
Ostatní